Haber

ABD Başkanı Joe Biden, Normandiya Çıkarması’nın 79. yıldönümünde askerleri anıyor

YENİ ABD Lideri Joe Biden, Avrupa’nın Nazi işgalinden kurtuluşunda önemli rol oynayan ve 2. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren Normandiya Çıkarması’nın 79. yıl dönümünde çıkartmaya katılan askerleri andı.

“79 yıl önce Normandiya kıyılarına çıkan birlikler, tarihimizin en büyük kuşağını temsil ediyor. Özgür dünyanın çağrısına en ihtiyaç duyulduğu anda cevap verdiler. Ülkemize ve demokrasiye olan nihai inancı korudular ve biz de yerine getirmeliyiz. Biden, Twitter’da “onlara karşı kutsal sorumluluğumuz” diye yazdı. ” sözlerini verdi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu kaydedildi:

“79 yıl önce bugün, Müttefik Kuvvetler Normandiya kıyılarına ayak bastı. Bugün Avrupa’yı Nazi rejiminden kurtarmaya başlayanların fedakarlıklarını asla unutmayacağız. Onların mirası ve çabaları, bugün sahip olduğumuz özgürlüğün ve yaşam tarzının yolunu açtı. “

2. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren Normandiya Çıkarması, 6 Haziran 1944’te ABD, İngiltere ve Kanada’dan oluşan 160.000 kişilik müttefik kuvvetleri tarafından Alman işgali altındaki Fransa’nın kuzey kıyılarında yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu