Haber

Adli Sicile 12 yabancı dil daha eklendi

ANKARA (İGFA) –Cumhuriyet Başsavcılığı adına sicil dairelerinden, dış temsilciliklerden ve e-Devlet üzerinden verilen isim sicil belgesi bugünden itibaren 40 dilde alınabilecek.

Önceleri İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca olmak üzere 4 dilde verilen adli sicil kayıtları, uygulama alanının genişletilmesiyle birlikte İspanyolca, Felemenkçe, Danca ve Portekizce dillerinde de verilmeye başlandı.

Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen ve yenilenen Yeni İsimli Sicil Bilgi Sisteminde (ASBS), isimleri Korece, Japonca, Çince, Slovakça, Makedonca, Rusça, Romence, Letonca, Bulgarca, Arnavutça olmak üzere 19 yabancı dile tercüme edilmiş kayıt belgeleri ve Arapça verildi. . 2022 yılında Boşnakça, Hırvatça, Kazakça, Kırgızca, Moğolca, Özbekçe, Sırpça, Tacikçe ve Türkmence olmak üzere toplam 9 yabancı dilde isim ile tescil belgesi verme hizmetinin başlamasıyla adlı sicil belgesi verildi, 28’e çıkarıldı.

Bugün itibariyle Karadağca, Lehçe, Macarca, İsveççe, Fince, Çekçe, Yunanca, Hintçe, Bengalce, İbranice, Malayca ve Endonezce olmak üzere toplam 12 yeni yabancı dil sisteme eklendi. Böylece isim kayıt belgesi düzenlenen dil sayısı 40’a yükseldi.

Ayrıca, Dari, Fars ve Urdu dillerinde isim kayıt belgelerinin düzenlenmesi hizmetine yönelik teknik çalışmalar da Bakanlık tarafından sürdürülmektedir.

haber-cigli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu