Haber

Onlarca Tunuslu akademisyen “siyasi tutukluların” serbest bırakılması çağrısında bulundu

Tunuslu onlarca akademisyen, Şubat ayından bu yana tutuklu bulunan “siyasi ve düşünce suçlularının” derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan hukuk fakültelerinden 52 akademisyenin imzasıyla yapılan açıklamada, şubat ayından bu yana tutuklananların haksız yere tutuklandıkları ve adil yargılanmadıkları belirtildi.

Aryana Hukuk Fakültesi Dekanı Ayyad Bin Ashur ve eski bakan Abdulvahap Matir Nazir Bin Ömer’in de aralarında bulunduğu akademisyenler, soruşturma kapsamında tutuklananları “devlet güvenliğine karşı komplo kurmak”, “kara para aklamak”, “yabancı ülkelerle anlaşma yapmak” ile suçladı. “Şüpheli” ve “hayali” suçlamaların olduğu vurgulandı.

Gözaltına alınanlarda herhangi bir kabahat unsuruna rastlanmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Haksız yere tutuklanan ve adil yargılanmayan cezaevindeki siyasi ve entelektüel tutukluların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” denildi. kelimeler yer aldı.

Ülkede ‘devlet güvenliğine komplo’ soruşturmasında onlarca kişi tutuklandı

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana siyasetçiler, gazeteciler, aktivistler, yargıçlar ve iş insanlarını içeren gözaltı operasyonları düzenleniyor. Bu operasyonlar kapsamında çok sayıda muhalif cezaevine konuldu.

Bir toplantıda söylediği sözler nedeniyle 17 Nisan’da “halkı iç savaşa sürüklemek” suçlamasıyla gözaltına alınan Ennahda lideri Raşid el-Gannuşi de 48 saatlik sorgusunun ardından tutuklandı. ve uluslararası arena.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkedeki bazı siyasetçilerin “devletin güvenliğine karşı komplo kurmak” ve “ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar atmak” suçlamasıyla tutuklandığını söyledi.

haber-karsiyaka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu