Haber

Siyaha dönen Göksu Nehri, tesislerin faaliyetleri durunca eski haline döndü

MERSİN’de suyu siyaha dönen ve kokusuyla tedirginlik yaratan Göksu Nehri, nehri kirleten tesislerin askıya alınmasının ardından eski haline dönüyor.

Silifke ilçesinin içinden geçerek denize dökülen Göksu Nehri yaklaşık 1 aydır zaman zaman siyah renkte akıyor ve son günlerde kötü koku yaymaya başladı. Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile korunan ve dünyanın en önemli kuş göç yolları üzerinde bulunan Göksu Deltası Kuş Cenneti’nin içinden geçen Göksu Nehri’ndeki kirliliğin nedeninin belirlenmesi için yetkililere çağrıda bulunuldu. denize dökülür ve tedbir alınır.

2 TESİSİN FAALİYETİ DURDU Bunun üzerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri harekete geçerek bölgedeki tesisleri kontrol etti. Denetim sonucunda nehri kirlettiği tespit edilen 2 prina tesisi tesisine 3 milyon 73 bin lira idari para cezası verildi. Çevreyi kirleten tesislerin faaliyetlerini durdurmasıyla Göksu Nehri eski haline dönmeye başladı. Nehrin kara suları yerini temiz sulara bırakırken oluşan kirlilik de ortadan kalktı. ‘Umarım ders alırlar’

Mahalle sakinlerinden Sevil Özdemir, Göksu Nehri’nin eski haline dönmesinden dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Göksu Nehri’nde meydana gelen kirlilik bizleri korkuttu ama şu anda eski haline döndü. Önlem alan yetkililere teşekkür ediyoruz. Nehri kirletenler umarım dersini alır, bir daha böyle bir şey olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu