Ekonomi

Ukrayna, Rusya olmadan tahıl ihracatına devam etmek için görüşmelerde bulunuyor

BİRLEŞİK Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna ve diğer ülkelerin Rusya olmadan tahıl ihracatına devam etmek için görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Kuleba, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) binasında basına açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı feshetmesinin ardından Ukrayna tahılının küresel pazarlara ulaştırılmasının önemli olduğuna işaret eden Kuleba, bunun için “siyasi irade” gerektiğini söyledi.

Bunun kolay bir durum olmadığını vurgulayan Bakan Kuleba, “Rusya anlaşmadan çekildi. Türkiye, BM, Ukrayna veya diğer ülkeler ister mevcut çerçeveyi kullanabilir, ister yeni bir açılım ortaya koyabilir. Tabii en büyük sorun şu ki; Rusya tahıl taşıyan bir gemiyi vurmadı. Olasılık. Tüm seçenekler tartışılıyor.” ifadesini kullandı.

Mevcut durumun sürdürülemeyeceğine işaret eden Kuleba, “Risk almak zorundayız ve Rusya olmadan da devam edebileceğimizi gösterebilmeliyiz” dedi. söz konusu.

Kuleba, bazı BM üye ülkelerinin Ukrayna’ya silah vermenin savaşı tetiklediğini düşünmesine ilişkin olarak, Ukrayna’ya silah verilmemesinin ülkenin savaşı kaybederek savunmasız kalması anlamına geleceğine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu